Results, fixtures and tables from the Stroud League.
Results for Saturday, February 17.
Division One: Barnwood Utd P, King's Stanley Res P; Leonard Stanley 1, Whitminster 0; Longlevens Res 2, Horsley Utd 0; Minchinhampton RDS 5, Coaley Rovers 0; Ramblers 1, Tuffley Rovers Res 0; Shurdington Rovers 5, Gloucester Civil Service 5.
Division Two: Cashes Green 2, Randwick 5; Longford Res 0, Brimscombe Res 0; Marshall Langston 1, Hardwicke Res 2; Matson FC 10, Stonehouse Freeway Res 1; Shipton Moyne 1, Whiteshill Utd 3.
Division Three: Ebley Omega FC 2, Dursley Town Res 1; Hawkesbury Upton 3, Sharpness Res 1; Horsley Utd Res 1, Cam Bulldogs Res 13; Trident FC 1, Quedgeley Wanderers 2; Uley L, Minchinhampton RDS Res L; Wickwar Wanderers 1, Tibberton Utd 1.
Division Four: Alkerton Rangers 2, North Nibley 1; Berkeley Town Res 3, Glevum Utd 1; Frampton Utd Res 0, Eastcombe 2; Kingswood Res P, Uley Res P; Longlevens A 1, Charfield Res 5; Tuffley Rovers A 1, Stonehouse Freeway 3rds 1.
Division Five: Arlingham 2, Upton St Leonards 2nds 5; Dursley Town A 3, Longlevens B 2; Gloucester Civil Service Res 1, Barnwood Utd Res 4; Leonard Stanley Res P, Ramblers Res P; Quedgeley Wanderers Res P, Minchinhampton RDS A P; Randwick Res 4, Leonard Stanley Res 0.
Division Six: AFC Phoenix 5, BA Rangers 1; Charfield 3rds 0, Brockworth Albion 4ths 2; Coaley Rovers Res 0, Stroud Harriers 4; Eastcombe Res P, AC Royals P; Matchplay Reeves 3, Ebley Omega Res 1; Victoria Celtic P, Gloucester Civil Service 3rds P.
Division Seven: Abbeymead Rangers Res 1, Shurdington Rovers 2nds 1; BA Rangers Res 4, Whiteshill Utd Res 4; Cam Bulldogs 3rds L, Cashes Green Res L; NSSC 5, Stonehouse Freeway B 2; Whitminster Res 3, Didmarton FC 1; Wickwar Wanderers Res 1, Trident Res 2.
Division Eight: Cross Hands FC 7, NSSC Res 2; Essilor FC 9, Avondale 3rds 2; Matchplay Reeves 2nds 2, Stroud Imperial 1; North Nibley Res 3, Alkerton Rangers Res 2; Quedgeley Wanderers A 3, Randwick 3rds 2; Woodchester 4, Upton St Leonards 3rds 4.
Fixtures for Saturday, February 24.
Division One: Coaley Rovers v Barnwood Utd, Frampton Utd v Whitminster, Gloucester Civil Service v Horsley Utd, Longlevens Res v Leonard Stanley, Thornbury Town Res v Ramblers, Tuffley Rovers Res v Shurdington Rovers.
Division Two: Abbeymead Rovers v Shipton Moyne, Hardwicke Res v Brimscombe Res, Matson FC v Whiteshill Utd, Randwick v Marshall Langston, Stonehouse Freeway Res v Wotton Rovers Res.
Division Three: Cam Bulldogs Res v Chalford Res, Horsley Utd Res v Dursley Town Res, Minchinhampton RDS Res v Tetbury Town Res, Quedgeley Wanderers v Ebley Omega FC, Sharpness Res v Trident FC, Uley v Tibberton Utd, Wickwar Wanderers v Hawkesbury Upton.
Division Four: Charfield Res v Eastcombe, Frampton Utd Res v Longlevens A (at Frampton), Glevum Utd v Uley Res, Stonehouse Freeway 3rds v Alkerton Rangers, Thornbury Town 3rds v Nympsfield AFC, Tuffley Rovers A v Kingswood Res.
Division Five: Leonard Stanley Res v Longlevens B, Ramblers Res v Barnwood Utd Res, Upton St Leonards 2nds v Minchinhampton RDS A.
Division Six: BA Rangers v AC Royals, Brockworth Albion 4ths v Eastcombe Res, Ebley Omega Res v Wotton Rovers 3rds, Gloucester Civil Service 3rds v Matchplay Reeves, Stroud Harriers v Charfield 3rds.
Division Seven: Abbeymead Rangers Res v Wickwar Wanderers Res, Didmarton FC v Cam Bulldogs 3rds, Stonehouse Freeway B v Cashes Green Res, Trident Res v BA Rangers Res, Whiteshill Utd Res v Shurdington Rovers 2nds, Whitminster Res v NSSC.
Division Eight: Alkerton Rangers Res v NSSC Res, Avondale 3rds v Stroud Imperial, Essilor FC v Quedgeley Wanderers A, North Nibley Res v Ramblers A, Randwick 3rds v Woodchester, Upton St Leonards 3rds v Cross Hands FC (4pm kick-off).
Stroud League Tables, February 17.
Division One (P W D L Pts).
Ramblers 15 14 0 1 42.
Whitminster 16 10 2 4 32.
Frampton Utd 13 8 2 3 26.
Barnwood Utd 14 7 4 3 25.
Minchinhampton RDS 12 7 3 2 24.
King's Stanley Res 15 6 3 6 21. Tuffley Rovers Res 11 6 2 3 20.
Leonard Stanley 11 5 3 3 18.
Longlevens Res 13 4 4 5 16.
Gloucester CS 16 4 4 8 16.
Shurdington Rovers 15 3 2 10 11.
Coaley Rovers 17 3 1 13 10.
Horsley Utd 12 1 2 9 5.
Thornbury Town Res 12 1 2 9 5.
Division Two.
Marshall Langston 14 11 1 2 34.
Matson FC 11 8 1 2 25.
Hardwicke Res 12 8 1 3 25.
Abbeymead Rovers 10 7 1 2 22.
Whiteshill Utd 13 6 3 4 21.
Randwick 13 6 3 4 21.
Cashes Green 13 5 3 5 18.
Wotton Rovers Res 11 3 3 5 12.
Brimscombe Res 11 2 5 4 11.
Stonehouse F'way Res 12 2 1 9 7.
Longford Res 13 1 2 10 5.
Shipton Moyne 11 1 0 10 3.
Division Three.
Quedgeley Wdrs 17 12 3 2 39.
Tibberton Utd 17 10 3 4 33.
Ebley Omega FC 15 11 0 4 33.
Wickwar Wdrs 17 10 3 4 33.
Trident FC 18 9 1 8 28.
Uley 14 7 4 3 25.
Cam Bulldogs Res 16 7 2 7 23.
Hawkesbury Upton 14 6 3 5 21.
Tetbury Town Res 14 5 4 5 19.
Dursley Town Res 16 5 2 9 17.
Minchinhampton RDS Res 16 5 1 10 16.
Sharpness Res 15 3 2 10 11.
Chalford Res 15 2 3 10 9.
Horsley Utd Res 12 0 1 11 1.
Division Four.
Berkeley Town Res 14 11 2 1 35.
Kingswood Res 14 11 1 2 34.
Charfield Res 13 9 2 2 29.
Eastcombe 13 9 2 2 29.
Tuffley Rovers A 14 7 4 3 25.
Alkerton Rangers 16 7 1 8 22.
Longlevens A 17 6 3 8 21.
Frampton Utd Res 15 5 3 7 18.
Nympsfield AFC 15 6 0 9 18.
North Nibley 15 4 1 10 13.
Stonehouse F'way 3rds 14 3 3 8 12.
Thornbury Town A 12 3 2 7 11.
Uley Res 12 3 1 8 10.
Glevum Utd 16 2 2 12 8.
Division Five.
Barnwood Utd Res 11 9 2 0 29.
Ramblers Res 13 9 2 2 29.
Gloucester CS Res 12 7 1 4 22.
Randwick Res 13 6 3 4 21.
Quedgeley Wdrs Res 14 6 0 8 18.
Upton St L 2nds 10 5 1 4 16.
Dursley Town A 11 5 1 5 16.
Leonard Stanley Res 12 4 2 6 14.
Arlingham 12 4 1 7 13.
Longlevens B 10 1 0 9 3.
Minchinhampton RDS A 10 0 3 7 3.
Cainscross DBs withdrawn.
Division Six.
AFC Phoenix 16 14 1 1 43.
BA Rangers 14 13 0 1 39.
AC Royals 13 11 0 2 33.
Matchplay Reeves 15 10 1 4 31.
Victoria Celtic* 18 9 0 9 27.
Stroud Harriers* 16 7 0 9 21.
Ebley Omega Res 16 5 3 8 18.
Eastcombe Res 16 6 0 10 18.
Gloucester CS 3rds 10 5 0 5 15.
Wotton Rovers 3rds 11 4 1 6 13.
Charfield 3rds 15 2 4 9 10.
Brockworth Albion 4ths 15 2 0 13 6.
Coaley Rovers Res 13 0 2 11 2.
Division Seven.
Whitminster Res 15 11 4 0 37.
NSSC 17 10 0 7 30.
Cashes Green Res 15 9 2 4 29.
Abbeymead Res 13 8 2 3 26.
Didmarton FC 14 7 4 3 25.
Cam Bulldogs 3rds 12 6 3 3 21.
Wickwar Wdrs Res 14 7 0 7 21.
Trident FC Res 15 6 3 6 21.
BA Rangers Res 13 5 1 7 16.
Whiteshill Utd Res 15 4 1 10 13.
Uley A 13 3 1 9 10.
Stonehouse F'way B 15 2 2 11 8.
Shurdington 2nds 13 1 3 9 6.
Division Eight.
Cross Hands FC 14 13 1 0 40.
Ramblers A 13 13 0 0 39.
NSSC Res 14 9 2 3 29.
Randwick 3rds 14 8 2 4 26.
Essilor 19 7 3 9 24.
Alkerton Rangers 2nds* 16 7 2 7 23.
Quedgeley Wdrs 3rds 14 6 2 6 20.
Upton St L 3rds 15 6 2 7 20.
Matchplay Reeves Res 15 6 1 8 19.
North Nibley Res 15 4 2 9 14.
Woodchester 16 4 2 10 14.
Stroud Imperial 18 4 2 12 14.
Avondale 3rds 15 1 1 13 4.
*Goals deducted.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules hereComments are closed on this article